Japoński ogród kojarzy się z surowością, ale też z energią oraz z harmonią. W projektowaniu ogrodu japońskiego dużą uwagę przykłada się do zimozielonej zieleni oraz do elementów dekoracyjnych, ale też do symboliki. W takim miejscu nie może zabraknąć drewna, ale również kamieni, które symbolizują trwałość oraz często imitują żywioły. Aranżacja ogrodu w stylu japońskim wymaga znajomości zasad feng shui oraz gatunków roślin, które charakterystyczne są dla tego założenia.
Jak zrobić ogród w stylu japońskim?
Nowoczesny ogród w stylu japońskim w niczym nie przypomina ogrodów charakterystycznych dla krajów europejskich. Jest to zupełnie inna aranżacja, gdzie duży nacisk kładzie się na elementy małej architektury, które charakterystyczne są dla krajów azjatyckich. Mogą być to kamienne latarnie, drewniane kładki nad zbiornikami wodnymi lub fontanny. Bardzo duże znaczenie w aranżacjach ogrodu w stylu japońskim mają kamienie. Począwszy od drobnego żwirku, a skończywszy na wielkich głazach. Kamienie mają symbolizować trwałość, pozwalają uzyskać ogród inspirowany ogrodami skalnymi. Często możesz spotkać się z projektami, gdzie kamienie ułożone są symetrycznie, we wzory.
Ma to imitować niespokojną wodę. Ogród to również rośliny, ale nie znajdziesz tutaj bogactwa kolorów oraz gatunków. Ogród w stylu japońskim jest dekoracyjny przez cały sezon, głównie ze względu na zimozielone gatunki krzewów, ale też dzięki elementom małej architektury. Liczne skały mogą być porośnięte mchami i porostami, dzięki temu wyglądają niezwykle naturalnie. Kamień symbolizuje wieczność, a woda życie. Zielone rośliny wprowadzają spokój i równowagę, są też ważnym elementem dekoracyjnym każdego projektu.
Ogród w stylu japońskim — aranżacja
Głównymi gatunkami roślin są karłowate sosny, krzewy azalii oraz różaneczników. Często można znaleźć też niewielkie drzewa owocowe, jak wiśnie lub śliwy ozdobne. Niewielkie sosny mogą być formowane, dzięki temu przypominają olbrzymie drzewa. W ogrodzie w stylu japońskim znajdziesz też różne odmiany krzewów różanych oraz piwonie i trawy. Pięknie prezentują się miskanty oraz formowane bukszpany. W projektach ogrodów inspirowanych odległymi krajami azjatyckimi bardzo ważna jest surowość oraz harmonia. Uzyskuje się to dzięki elementom kamiennym, które porośnięte są mchem. Rośliny zimozielone sprawiają, że piękno ogrodu nie przemija. Ogród wygląda imponująco jesienią oraz zimą. Dużą zaletą tego założenia jest ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych.
Bardzo ważne jest też światło — możesz użyć lamp solarnych lub kamiennych latarni. W większych projektach stawia się zbiorniki wodne — niesamowicie prezentuje się oczko wodne, staw lub niewielki strumień. W małych założeniach taką funkcję spełnia np. poidełko dla ptaków lub fontanna. Woda w otoczeniu zieleni oraz głazów wprowadza do ogrodu harmonię, oraz przytulność. Przełamuje surowość skał i kamieni.
Ogród japoński w mieście — projektowanie ogrodów w Poznaniu
W dużych miastach ogrody w stylu japońskim cieszą się dużą popularnością. Jest to związane nie tylko z atrakcyjnością założenia, ale też z brakiem czasu na pielęgnację zieleni. Zimozielone, karłowe rośliny nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Są odporne na mróz, nie zrzucają liści. Kamienne dekoracje nie wymagają częstego pielenia, samoistnie zarastają mchem. A gruba warstwa ściółki doskonale chroni przed pojawieniem się roślin nieoproszonych.
Projekty ogrodów w Poznaniu często przywodzą na myśl ogrody azjatyckie. Mała powierzchnia miejskiego ogrodu idealnie pasuje do tego rozwiązania. To też częste założenie przed budynkami miejskimi, gdzie dostępna jest niewielka przestrzeń. Duże skały, symetrycznie ułożone kamienie oraz rośliny zimozielone sprawiają, że ogród japoński jest doskonałą wizytówką firmy. Wygląda elegancko i estetycznie przez cały rok, nawet kiedy pokryty jest grubą warstwą śniegu. Ogrody przydomowe aranżowane w stylu japońskim są harmonijne i pasują do nowoczesnych budynków. Dobrze wyglądają w zestawieniu z naturalnym drewnem, ale też z metalem.