Jesteśmy w środku ciepłej pory roku, w której nosimy najmniej ubrań. Z tego powodu jest to również pora roku, w której jesteśmy najbardziej świadomi własnego wyglądu. Niektórzy z powodu cellulitu, inni dlatego, że ich rozstępy są widoczne gołym okiem… Dziś właśnie rozmawiamy o różnych sposobach leczenia tego ostatniego zjawiska. Czy chcesz wiedzieć, jak usunąć rozstępy?
Co to są rozstępy i dlaczego powstają?
Rozstępy to długie, cienkie znamiona, które pojawiają się na skórze i mają inną strukturę niż reszta skóry właściwej. Pojawiają się one po rozpadnięciu się włókien elastycznych. Na początku ślady te mają zwykle różowy lub czerwony kolor. Jednak z czasem rozstępy „bieleją” i zamieniają się w blizny.
Czerwonawe zabarwienie na początku ich pojawiania się jest spowodowane stanem zapalnym skóry. Można wyróżnić kilka rodzajów rozstępów. Pierwszym i najczęstszym z nich są rozstępy, które powstają na skutek gwałtownego rozciągnięcia skóry w krótkim czasie. Ponadto można określić jasną listę sytuacji, w których rozstępy występują powszechnie. Należą do nich okres dojrzewania, okres wzrostu i ciąża. Mogą one również wystąpić podczas nagłej utraty wagi, kiedy organizm nie nadąża z produkcją kolagenu.
Jak zlikwidować rozstępy?
Jak zapewne zauważyłaś, pojawienie się rozstępów jest naturalne, normalne i powszechne. Jest jednak wiele osób, które ich „nie lubią”. Z tego powodu coraz więcej osób interesuje się sposobami na to, jak skutecznie usunąć rozstępy. Poniżej przedstawiamy najczęstsze metody usuwania rozstępów. Na liście można znaleźć również naturalne metody walki z rozstępami i zabiegi estetyczne.
1. Usuwanie rozstępów za pomocą mezoterapii
Jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się rozstępów, jedną z najbardziej znanych metod jest mezoterapia. Zabieg ten składa się z sesji, podczas których stosuje się zastrzyki w celu rekonstrukcji skóry. Technika ta, zaliczana do zabiegów estetycznych, jest również stosowana w leczeniu innych patologii i problemów skórnych. Używa się jej w przypadku trądziku, zwiotczenia skóry czy cellulitu.
2. Peeling na rozstępy
Peeling chemiczny skóry to kolejna z najczęściej stosowanych technik leczenia rozstępów. Do jego zastosowania specjaliści używają roztworu chemicznego, który usuwa najbardziej powierzchowną i uszkodzoną warstwę skóry. Zabieg ten umożliwia powstanie kolejnej warstwy skóry: młodszej, zdrowszej i zregenerowanej.
3. Naturalne środki zaradcze na rozstępy
Miłośnicy naturalnych środków leczniczych również znajdą coś dla siebie. Jednym z najlepszych produktów do walki z rozstępami skórnymi jest olejek z dzikiej róży. Olej z owoców dzikiej róży zawiera kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze i witaminy o silnym działaniu regenerującym. To samo dotyczy słynnych opcji z aloesem i olejkiem migdałowym. Te dwa zabiegi pielęgnacyjne zapewniają skórze elastyczność oraz witaminy E i C o właściwościach leczniczych.
4. Kolagen
Kuracja kolagenowa jest środkiem, który pomaga zachować gładką skórę. Z tego powodu jednym z najlepszych środków przeciw rozstępom jest właśnie ta substancja, która wytwarza włókna gojące i przywracające skórę właściwą do jej pierwotnego stanu. Aby zastosować kolagen, specjaliści medycyny estetycznej, tacy jak medycyna estetyczna w Kielcach mogą skorzystać z kilku opcji.
Jednym z nich jest stosowanie w formie zastrzyku, ponieważ produkt ten wnika bezpośrednio do skóry. Można go jednak również stosować za pomocą kremów z kolagenem, a niektórzy spożywają go nawet w koktajlach.
5. Laser na rozstępy
Zabiegi laserowe są przydatne w przypadku wielu problemów skórnych. Na przykład, niektórzy używają go do usuwania przebarwień skóry. Podobnie jest z rozstępami – leczenie laserowe jest bardzo skuteczne w usuwaniu blizn i przebarwień z najbardziej zewnętrznych warstw skóry. Co więcej, nauka staje się coraz bardziej skuteczna pod względem niwelowania bólu, dlatego ten zabieg kosmetyczny szybko zyskuje na popularności.
Jak usunąć rozstępy w ciąży lub jak ich uniknąć?
Jak już wspomnieliśmy, jeśli jesteś w ciąży, bardzo prawdopodobne jest, że na Twojej skórze pojawią się rozstępy. Z tego względu jest to jeden z najczęściej występujących problemów estetycznych w ciąży. Jest to okres, w którym w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych i fizycznych. W związku z tym rozciąganie się skóry z dnia na dzień jest całkowicie normalne.
Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć rozstępy w czasie ciąży, powinnaś wiedzieć, że najważniejsza jest profilaktyka. Im wcześniej zaczniesz dbać o swoją skórę, stosując balsamy nawilżające i przeciw rozstępom, tym lepiej. Ponadto bardzo pomocne będą regularne, delikatne ćwiczenia fizyczne, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz pokarmy bogate w witaminy A, C i E, oraz magnez.