Zarządzanie majątkiem osobistym czy firmowym stanowi duże wyzwanie. Tymczasem nie każdy posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, aby się go podjąć. Można więc zgłosić się po pomoc do specjalisty. Jak zostać doradcą finansowym? Z czym wiąże się ten zawód?
Zawód nieregulowany
Na pytanie, jak zostać niezależnym doradcą finansowym, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko dlatego, że jest to zawód nieregulowany, co oznacza, że każdy, kto tylko chce, może go wykonywać. Z drugiej strony należy mieć świadomość, iż na rynku działa wielu doradców finansowych zatrudnionych pod konkretnymi instytucjami, na przykład bankami. Ci specjaliści prezentują jedynie ofertę instytucji, dla której pracują. Teoretycznie są oni w stanie zająć się w sposób kompleksowy finansami klienta, jednak w praktyce robią to wyłącznie w zakresie oferowanych przez nich produktów. Tymczasem niezależny doradca finansowy nie jest związany z żadną konkretną instytucją, dlatego ma możliwość podejść do klienta w sposób holistyczny.
Jak być doradcą finansowym? Nie są tutaj wymagane studia wyższe, choć ukończenie ekonomii czy finansów i rachunkowości z pewnością będzie pomocne. Niewiele przyszłych specjalistów z tej branży decyduje się od razu po studiach założyć własną firmę. Najczęściej przez jakiś czas pracują oni w bankach, instytucjach pożyczkowych, ubezpieczalniach czy w firmach leasingowych. Wszystko po to, aby móc zdobyć pierwsze doświadczenie i nauczyć się porozumiewać z klientem. Niektórzy doradcy finansowi decydują się na uzyskiwanie kolejnych certyfikatów. Nie są one konieczne do tego, aby podjąć pracę w zawodzie, jednak pokazują, że dana osoba posiada dużą wiedzę i umiejętności. Oczywiście, certyfikaty nie zastąpią ciągłego aktualizowania posiadanych informacji, którego nie sposób udokumentować.
Czy warto być doradcą finansowym?
Wiadomo już, w jaki sposób zostać doradcą finansowym, jednak warto zastanowić się też, czy jest to opłacalny zawód? Otóż praca takiego specjalisty polega przede wszystkim na zrozumieniu potrzeb klienta. Należy więc umieć go wysłuchać, ewentualnie również przekonać do innych, korzystniejszych dla niego rozwiązań. Z drugiej jednak strony w Polsce nie przyjęło się korzystanie z doradztwa finansowego przez osoby prywatne. Zazwyczaj decydują się na nie jedynie firmy bądź ci, którzy znaleźli się w finansowych kłopotach. Czasami z doradztwa finansowego korzystają też zamożne osoby chcące w prawidłowy sposób zarządzać swoim majątkiem. Dlatego też należy umieć podejść do każdego klienta w sposób indywidualny, a także znaleźć z nim wspólny język. Doradca finansowy poszukuje najkorzystniejszych rozwiązań dla konkretnych osób czy firm, stąd też musi posiadać dużą wiedzę oraz doświadczenie zawodowe.
Niektórzy doradcy specjalizują się w pewnych obszarach, na przykład kredytowania, leasingów czy zarządzania majątkiem osobistym. Z drugiej jednak strony wielu z nich to generaliści, którzy potrafią doradzić w wielu poziomach. Należy tutaj pamiętać, że świat finansów nie jest jednoznaczny, a dodatkowo zmienia się w bardzo szybkim tempie. Stąd też każdy doradca finansowy musi być gotowy do tego, aby ciągle aktualizować posiadaną wiedzę. Co więcej, powinien to robić we własnym zakresie, bowiem brakuje szkoleń, które byłyby adresowane właśnie do tej grupy zawodowej.
Ile zarabia specjalista w tej branży? Otóż doradca kredytowy w Gdyni, Warszawie czy Krakowie zarabia zazwyczaj średnią krajową, podczas gdy w mniejszych miastach jego wynagrodzenie może być nieco niższe. Mowa tutaj oczywiście o doświadczonych osobach, które mają już pewne grono stałych, zadowolonych klientów. Inaczej jest w przypadku początkujących doradców finansowych – ci najczęściej zarabiają około 3000 na rękę. Z drugiej strony w tym fachu nie obowiązują stawki maksymalne – doświadczony, pracowity doradca kredytowy może zarobić naprawdę sporo. Wszystko zależy od jego efektywności, a także umiejętności dotarcia do klienta i spełnienia jego potrzeb.