Depresja jest zaburzeniem polegającym na długotrwałym odczuwaniu smutku, pustki czy rozpaczy o i intensywnym natężeniu. Co ważne, sama choroba może przyjmować różne oblicza. Wszystko zależy bowiem od konkretnej sytuacji, która taki stan wywołała i od człowieka. Warto zatem wiedzieć, czym tak naprawdę jest depresja, jakie można wyróżnić jej rodzaje oraz jak się ją diagnozuje i leczy.
Czym jest depresja?
Depresja jest długotrwale i intensywnie utrzymującym się stanem smutku. To odróżnia ją od „normalnego” poczucia przygnębienia. Różnica ta jest bardzo istotna. Choroba ta jest bowiem często mylona z innymi pogorszeniami nastroju i przez to bagatelizowana. Osoba cierpiąca na depresję to ktoś, kto czuje się apatycznie, bez energii i motywacji, nie widzi dla siebie celu, nadziei i sensu. Nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie ze swoimi problemami, jak to ma miejsce w przypadku osób zdrowych, które tylko chwilowo z różnych powodów odczuwają smutek czy przygnębienie. Depresja jest bardzo niebezpieczną chorobą i jeśli nie będzie leczona, może doprowadzić do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia. Często jest przyczyną bezsenności, wywołuje objawy somatyczne. Co gorsza, depresja często wywołuje także myśli samobójcze, które nierzadko zamieniają się w czyny.
Jakie są objawy depresji?
Na początkowym etapie depresji jej objawy często są trudno zauważalne. Tym bardziej, że mogą być one bardzo różne w zależności od konkretnego człowieka. Przykładowo jedna osoba może mieć trudności z zaśnięciem, a druga z chęcią przespałaby całą dobę. Często początkowe objawy choroby przypisuje się innym problemom. Za brak energii obwinia zbyt małą ilość witamin i minerałów, a problemy ze snem wiąże się ze stresem w pracy. Aby zatem zdiagnozować depresję, w pierwszej kolejności wykluczyć należy inne zaburzenia. Wśród różnych objawów depresji najczęściej wymienić można zmiany w zachowaniu polegające na utracie pewności siebie i niskiej samoocenie, zaburzeniach koncentracji, apatii, która utrzymuje się przez długi czas, utracie zainteresowania tym, co do tej pory było hobby, pasją i sprawiało przyjemność, unikaniu towarzystwa innych osób. Jeśli zauważy się u siebie tego rodzaju zmiany utrzymujące się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z psychologiem.
Jakie są rodzaje depresji?
Jak wspomniano, depresja może mieć różne oblicza. Dlatego też wymienia się wiele podtypów depresji. To, co wyróżnia każdy z nich, to m.in. czynnik, jaki go wywołuje, specyficzne okoliczności towarzyszące pojawieniu się choroby oraz to, czy jest to dolegliwość jednorazowa czy nawracająca. Można zatem wyróżnić depresję sezonową, poporodową, melancholiczną, psychotyczną, atypową, nawracającą, przewlekłą, depresję po stracie kogoś bliskiego, depresję osób starszych, depresję maskowaną oraz lękową.
Czym jest depresja lękowa? Objawy
Wśród wielu rodzajów depresji wymieniono także depresję lękową. To jeden z najcięższych typów tej choroby. Osoba na nią cierpiąca przeżywa stany lękowe w wymiarze psychicznym, somatycznym oraz behawioralnym. Innymi słowy, osoby cierpiące na tę chorobę żyją w ciągłym poczuciu zagrożenia. Depresja lękowa charakteryzuje się znacznie większym ryzykiem podejmowania prób samobójczych. Dlatego jej jak najszybsze rozpoznanie i wdrożenie leczenia jest bardzo ważne. Jeśli chodzi o związane z depresją lękową objawy, to wymienić można tu, oprócz lęku i poczucia zagrożenia, także silne pobudzenie emocjonalne, niepokój ruchowy i manipulacyjny, bezproduktywność działań, bezsenność, urojenia oraz myśli samobójcze.
Jak diagnozuje się i leczy depresję?
W związku z tym, że przyczyny depresji mogą być różne i różne są jej, to konieczne dla jej leczenia jest postawienie właściwej diagnozy. Na początku najistotniejsze pozostaje wykluczenie chorób neurologicznych lub innych, które mogą wywoływać objawy występujące także w przypadku depresji. Na podstawie objawów, po wykluczeniu występowania schorzeń oraz po przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu z pacjentem specjalista jest w stanie wskazać przyczynę występowania depresji i jej rodzaj. Na podstawie takiej diagnozy ustala się właściwą metodę postępowania. Samo leczenie depresji polega na przyjmowaniu odpowiednich środków farmakologicznych oraz udziale w psychoterapii.