Pszenica to kluczowe zboże w Polsce, rocznie obsiewa się nią miliony hektarów, co stanowi prawie 15% całości upraw w kraju. Roślina ma spore wymagania, co do gleby oraz potrzebuje regularnego nawożenia. Przed uprawą pszenicy stosuje się odpowiednie przedplony, które zwiększają zawartość azotu w glebie. Uprawa tego zboża wymaga też specjalnych zabiegów na polu, konieczny jest ciężki sprzęt, który umożliwia siew i zbiór. Dowiedz się, kiedy kwitnie pszenica ozima, jak ją siać i nawozić.
Pszenica ozima — wymagania i pielęgnacja rośliny
Uprawa rośliny udaje się na glebach wysokiej klasy. Żyzne i ciepłe ziemie są doskonałe pod siew pszenicy ozimej. Roślina potrzebuje dużej zawartości azotu. Dostępność pierwiastków można uzyskać na dwa sposoby. Dużą rolę w nawożeniu pełni odpowiedni przedplon. Zaleca się tutaj wysiew rzepaku albo soi. Resztki roślinne pozostawione na polu oraz zaorane wzbogacają glebę m.in. w azot, oraz w potas i w fosfor. To kluczowe pierwiastki w odżywianiu rośliny, jaką jest pszenica ozima. Jaki nawóz mineralny można zastosować?
Uprawa zbóż nie udaje się bez dokarmiania roślin nawozami mineralnymi lub organicznymi. Na każdą tonę zboża potrzeba sporych dawek azotu, potasu, fosforu, ale też magnezu i wapnia. Warto też zaznaczyć, że w przypadku pszenicy ozimej, nawozów azotowych nie stosuje się od jesieni. Wysianie nawozu azotowego może zmniejszyć odporność rośliny na niekorzystne warunki atmosferyczne, co skutkuje przemarzaniem zboża. Pszenicę nawozi się dolistnie, zwiększa to dostępność pierwiastków. Inną formą nawożenia jest nawożenie doglebowe. Jaki nawóz zastosować pod korzeń pszenicy ozimej? Dobrą formą są nawozy organiczne oraz przedplony. Nawozy mineralne można rozsiewać przed siewem rośliny.
Kiedy siać pszenicę ozimą?
Pogoda dla rolnika ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o wybór terminu siewu pszenicy ozimej. Data zależy nie tylko od pogody, ale też od zastosowanego przedplonu. Zaleca się wysiewać pszenicę ozimą między wrześniem a listopadem. Późniejsze wysianie może grozić dużymi stratami w plonie, roślina może nie zdążyć wykiełkować przed nadejściem zimy i mrozów. Gleba powinna być odpowiednio przygotowana, poplon zebrany, a resztki zaorane. Konieczne jest zastosowanie agregatów uprawowych, które zmieszają resztki roślinne z wierzchnią warstwą podłoża, rozbiją bryły i spulchnią glebę. To kiedy siać pszenicę ozimą, zależy też od rejonu geograficznego. Na zachodzie oraz na południu kraju można wysiewać nieco później. Warto zaimpregnować ziarno przed siewem. Zaprawa to nie tylko pierwszy nawóz dla rośliny, ale też skuteczna metoda ochrony przed chorobami grzybowymi oraz przed niektórymi szkodnikami.
Ochrona przed chorobami i szkodnikami — kiedy pryskać pszenicę ozimą?
Pszenica rośnie zimą, następnie przechodzi w okres spoczynku. Wiosną zaczyna intensywnie rosnąć, później tworzy kłos i zawiązuje nasiona. To kiedy kwitnie pszenica ozima, w dużej mierze zależy od odmiany, terminu wysiewu, ilości nawozu, kondycji rośliny oraz od warunków pogodowych występujących wiosną. W okresie kwitnienia nie powinno stosować się nawozów dolistnych oraz niektórych środków ochrony roślin. W tym czasie pszenica jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia, nawozy mogą działać negatywnie na delikatne kłosy. Pszenicę powinno się pryskać przed zawiązywaniem się kłosów. To dobry moment na stosowanie fungicydów, które chronią rośliny przed najgroźniejszymi chorobami grzybowymi. Ochrona przed szkodnikami polega głównie na monitoringu pojawienia się mszyc oraz ploniarki zbożowej. Musisz jednak wiedzieć, że pszenica ozima jest tak samo narażona na występowanie szkodników, jak pszenica jara. Żniwa przypadają na połowę lata.
Wiesz już, kiedy pryskać pszenicę ozimą. Czasem zachodzi konieczność zastosowania środków ochrony roślin również w czasie zawiązywania się kłosów i tworzenia ziaren. Niektóre fungicydy i insektycydy są dozwolone w tym okresie. Rośliny należy chronić też przed zachwaszczeniem. Chwasty są dużą konkurencją, zwłaszcza w okresie kiełkowania oraz wzrostu źdźbeł.