Stal nierdzewna to materiał wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z najbardziej popularnych jej gatunków jest stal typu 316. Czym się charakteryzuje i gdzie wykorzystywana jest stal nierdzewna 316? Jakie są jej najważniejsze zalety?
Najważniejsze właściwości stali nierdzewnej 316
Stal nierdzewna 316 jest drugim, najczęściej spotykanym oraz popularnym gatunkiem stali nierdzewnej. Ten rodzaj stali odznacza się bardzo podobnymi właściwościami fizyko-chemicznymi jak znana większości stal 304, posiada podobny do niej skład, jednocześnie będąc wzbogacona zawartością molibdenu. W stali nierdzewnej 316 zawartość molibdenu szacuje się na blisko od 2 do 3%. To właśnie molibden w stali gatunku 316 nadaje jej specyficzne i wyróżniające ją od pozostałych rodzajów właściwości. Pierwiastek ten czyni stal bardzo odporną na czynniki zewnętrzne a przede wszystkim korozję oraz różnego rodzaju rozpuszczalniki przemysłowe.
Stal nierdzewna 316 w hempel-metals.pl jest także nieutwardzana podczas obróbki cieplnej i co więcej może być ona dowolnie i swobodnie formowana. Z tego też powodu często wykorzystuje się ją w branżach, w których występują naprawdę ekstremalne warunki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje stali nierdzewnej z oznaczeniem 316. Są to stal nierdzewna 316 oraz stal nierdzewna 316L. Warto znać podstawowe różnice pomiędzy nimi, które polegają głównie na sposobie ich przeznaczenia. Pierwsza z nich będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku spawania. Sprawdzi się idealnie w bardzo wysokich temperaturach. Oba rodzaje stali nierdzewnej (316 i 316 L) cechują się także właściwościami antyalergicznymi, można je stosować wszędzie tam, gdzie występuje wilgoć, a dodatkowo bardzo estetycznie wygląda.
Do czego stal nierdzewna 316?
Stal nierdzewna 316 może być z powodzeniem wykorzystywana w takich gałęziach gospodarki jak przemysł budowlany, rafineryjny, azotowy czy naftowy. Często wykorzystuje się ją także w przemyśle automotive, medycznym oraz celulozowym. To właśnie stal nierdzewna 316 wykorzystywana jest często w przetwórstwie spożywczym. To z niej wykonywane są bardzo często części instalacji gazowych, blach, armatura czy rury. Sprawdzi się doskonale jako tworzywo do produkcji chłodnic, zbiorników czy destylatorów. Inne jej przykładowe zastosowanie to:
– przemysł lotniczy,
– narzędzia chirurgiczne,
– biżuteria oraz zegarki,
– rozmaity sprzęt gospodarstwa domowego m.in. elementy robotów kuchennych, garnki czy sztućce.
Ten rodzaj stali może być także z dużym powodzeniem wykorzystywany w środowiskach odznaczających się dużym zasoleniem. Często produkty i wyroby ze stali nierdzewnej 316 można spotkać w obszarach przybrzeżnych. Stal nierdzewna 316 odznacza się dużą nie reaktywnością i z tego też powodu wykorzystywana jest w przemyśle medycznym i laboratoryjnym (np. podczas produkcji narzędzi chirurgicznych), a także do produkcji zbiorników przeznaczonych do przechowywania cieczy korozyjnych czy licznych urządzeń do przechowywania żywności.
Stal nierdzewna 316 – jakie są jej zalety?
Stal nierdzewna typu 316 poza wyżej wymienionymi właściwościami odznacza się szeregiem zalet. Jest skuteczna w kwaśnym środowisku, chroni przed korozją, zwiększa wytrzymałość w ekstremalnie wysokich temperaturach. Jest także hipoalergiczna, dzięki temu prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych poprzez kontakt z nią jest praktycznie zerowy. Stal typu 316 nie wywołuje negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie, a jedynym pierwiastkiem wchodzącym w jej skład, który może wywołać alergie, jest nikiel. Na szczęście stal typu 316 (podobnie inne rodzaje stali nierdzewnej) uwalnia niewielką ilość tego pierwiastka, toteż reakcje alergiczne są w tym przypadku ograniczone do minimum.
Stal typu 316 jest także bardzo odporna na uderzenia i wytrzymała. Jej produkcja natomiast opiera się na założeniach ekologicznych i doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Materiał ten w całości nadaje się do ponownego wykorzystania, a jego produkcja opiera się w większości o wykorzystanie złomu. Sam proces recyklingu stali jest także bardzo bezpieczny, bowiem nie powoduje wypłukiwania się substancji niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska.