W Polsce do tworzenia pomników najczęściej używa się granitu. Niezależnie od tego, skąd pochodzi, jest niezwykle trwałym surowcem. Można spotkać się też z piaskowcem, który przy prawidłowej pielęgnacji jest wdzięcznym materiałem nagrobkowym. Jego pielęgnacja bywa jednak czasochłonna. W wielu regionach piaskowiec jest wykorzystywany najczęściej od wieków. Budowane są z niego pomniki cmentarne, nagrobki lub nawet grobowce. W tym artykule rozważymy, jaki kamień wybrać na nagrobek.
Kamieniarstwo Łódź radzi
Materiał, który wybierzemy, często narzuca również kształt oraz formę nagrobka. Niektóre z nich mogą utrudnić pielęgnację, szczególnie jeśli jesteśmy opiekunami regularnie dbającymi o miejsce pochówku bliskiej osoby. Już podczas wstępnego etapu dokonywania wyboru powinno się wszystko wziąć pod uwagę, aby sprzątanie i opieka nad grobami bliskich nie były w dłuższej perspektywie zbyt uciążliwe. Należy więc zaplanować miejsce, na którym będziemy układać wiązanki i wieńce pogrzebowe, by nie powstały plamy i uszkodzenia. To samo dotyczy zniczy nagrobkowych, które powinny mieć ustalone miejsce łatwe do oczyszczenia, ponieważ parafina tworzy zacieki uporczywe w usuwaniu.
Jaki kamień na nagrobek?
Często w ofercie kamieniarzy możemy zobaczyć nagrobki chińskie i indyjskie. Wbrew nieprzychylnym opiniom niejednokrotnie mogą przewyższyć jakość krajowych czy też drogich, importowanych z krajów zachodnich kamieni. Jeśli nie stać nas na nagrobek za kilka tysięcy, zapytajmy kamieniarza o ofertę chińskich nagrobków. Może zdarzyć się, że spodobają nam się bardziej od tradycyjnych rozwiązań i co najważniejsze — nie odstraszą ceną.
Jaki kamień najlepszy na nagrobek?
To pytanie najczęściej słyszą kamieniarze, do których przychodzą klienci. Pamiętajmy jednak, że każdy kamieniarz może mieć na ten temat inną opinię. Przede wszystkim uwzględnijmy nasze możliwości finansowe oraz czas, jaki możemy poświęcić na sprzątanie grobów i opiekę nad nimi. Większość kamieni dostępnych na rynku posiada podobne właściwości. Niezależnie od tego, skąd dany surowiec pochodzi, może zdarzyć się, że niektóre kamienie — zwłaszcza te najbardziej twarde mogą po czasie pęknąć.
Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez nagłe zmiany temperatur. W upalne dni nagrobek w ciemnym kolorze może osiągnąć temperaturę 70 stopni i wyższą. Gdy nagle spadnie obfity, burzowy deszcz, nietrudno o pęknięcia. Jeśli nagrobek przetrwa takie warunki, oznacza to, że nie ma w nim wewnętrznych naprężeń i może zachować nienaganny wygląd jeszcze przez wiele lat. Jednak gdy już dojdzie do pęknięć, możemy zawsze reklamować nasz zakup u kamieniarza, który stworzył nagrobek. Najczęściej taka gwarancja wynosi od 2 do 5 lat, zależnie od zakładu oraz umowy, jaką uda się nam wynegocjować. Mimo wszystko należy pamiętać, że kamień jest surowcem naturalnym, dlatego nie da się całkowicie wykluczyć wad i skaz, które nie są winą kamieniarza.