Nici chirurgiczne, zwane również szwami, to sterylne nici używane do połączenia (zamykania) brzegów ran lub skaleczeń. Istnieje wiele dostępnych materiałów, które można wykorzystać do zszywania skóry. W zależności od wielkości rany i jej lokalizacji lekarz może zalecić szeroką gamę szwów oraz rodzaju szycia. Gdy rana jest bardzo głęboka, chirurg najprawdopodobniej będzie potrzebował kilku typów nici chirurgicznych, aby zszyć więcej warstw rozciętej tkanki – warstwa, po warstwie. W takim przypadku część szwów pozostaje pod powierzchnią skóry.
Nici chirurgiczne – rodzaje
Nici chirurgiczne można klasyfikować względem kilku aspektów. Biorąc pod uwagę wchłanialność, można podzielić je na nici wchłanialne oraz niewchłanialne. Pierwszy rodzaj nie wymaga usuwania przez lekarza. Dzieje się tak za sprawa enzymów znajdujących się w tkankach ciała, które rozpuszczają je w sposób naturalny. Natomiast nici chirurgiczne niewchłanialne będą musiały zostać usunięte przez lekarza w późniejszym terminie, najczęściej po upływie kilku dni lub tygodni od zabiegu bądź operacji (lub w niektórych przypadkach pozostawione zostaną na stałe). Chirurgiczne nici można sklasyfikować również zgodnie z rzeczywistą strukturą materiału. Mogą składać się z pojedynczego pasma – dzięki temu szwy łatwiej przechodzą przez tkanki ciała. Nici chirurgiczne plecione składają się z kilku małych, pojedynczych nitek, które są ze sobą połączone. Szwy klasyfikuje się również ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Można je podzielić na chirurgiczne nici wykonane z materiału naturalnego lub syntetycznego. Inny podział dotyczy ich średnicy. W systemie klasyfikacji wykorzystuje się literę „O” poprzedzonej liczbą, aby zdefiniować tę wartość – im wyższa liczba, tym mniejsza średnica nici.
Igły wykorzystywane do szycia
Igły do szycia różnią się między sobą wieloma cechami – mogą mieć odmienne rozmiary, krawędź tnącą lub nietnącą. Te o sporych rozmiarach potrafią zamykać większą ilość tkanki za każdym przeszyciem, jednak szwy tego rodzaju pozostawiają po sobie bardziej rozległe blizny. Natomiast w przypadku mniejszych igieł ryzyko pozostawienia śladu nie jest tak duże.
Techniki szycia
Podobnie jak istnieje wiele różnych rodzajów szwów, lekarze używają wiele technik szycia. Pierwsza z nich – szwy ciągłe, obejmuje serię szwów, które wykorzystują pojedyncze pasmo nici chirurgicznej. Ten rodzaj cechuje się szybkością zakładania i wytrzymałością, ponieważ naprężenie jest rozłożone równomiernie w ciągłym pasmie szwu. Kolejny typ to szwy przerywane. W tym przypadku wykorzystuje się kilka pasm do zamknięcia rany. Po wykonaniu pojedynczego ściegu nici chirurgiczne są odcinane i wiązane. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo zamkniętego skaleczenia. Jeśli jeden ze szwów się zerwie, pozostałe nadal stabilnie trzymać skórę. Następny typ to szwy głębokie. Tu nici chirurgiczne umieszcza się głęboko pod warstwami tkanki. Mogą mieć charakter ciągły lub przerywany. Kolejne są szwy podskórne – zakłada się w taki sposób, aby węzeł znajdował się wewnątrz (tj. pod skórą lub w obszarze ciała, który ma być zamknięty). Umieszczane są w skórze właściwej, warstwie tkanki leżącej poniżej górnej warstwy skóry. Krótkie szwy są umieszczone w linii równoległej do rany, a następnie zostają zakotwiczone na obu końcach rany. Ostatni rodzaj stanowią szwy torebkowe, które należą do typu ciągłego. Umieszcza się je wokół obszaru zranienia i zaciska podobnie jak sznurek na torbie.
Nici chirurgiczne – usuwanie
Czas usunięcia szwów jest zależny od ich umiejscowienia. W przypadku skóry głowy oczekiwanie trwa od 7 do 10 dni, twarz potrzebuje od 3 do 5 dni, a klatka piersiowa lub tułów od 10 do 14 dni. Z ramion nici usuwa się po 7 do 10 dniach, z nóg po 10 do 14 dni. Natomiast w dłoniach lub podeszwach stóp szwy pozostają w tkance przez 14 do 21 dni. Aby usunąć chirurgiczne nici, lekarz najpierw zdezynfekuje obszar rany. Następnie unosi jeden z końców i przecina jak najbliżej skóry. Następnie szwy są delikatnie usuwane z tkanki.