Na początku była skrzynia. To najdawniejszy mebel, jaki towarzyszy człowiekowi. W starożytnym Egipcie i Grecji charakteryzowała się płaskim lub dwuspadowym wiekiem, w średniowieczu oprócz najprostszych form przekształciła się w konstrukcję płycinową, lżejszą i umożliwiającą rozwój często spektakularnego zdobnictwa. W epoce nowożytnej skrzynia stała się podstawą do wykształcenia całej grupy mebli skrzyniowych, takich jak: bufet, kredens, szafa i w końcu komoda. Najszybsze zmiany skrzynia przechodzi w okresie renesansu, szczególnie we Włoszech, gdzie zdobi je się wysmakowaną snycerką, stiukiem i inkrustacją. Kolejne wieki to czas rozwoju meblarstwa, skrzynie powoli wypierane są z salonów przez różne odmiany komody i podobnych jej mebli.
Komody drewniane, czyli mebel skrzyniowy z szufladami
Komoda drewniana z szufladami do przechowywania odzieży, w kształcie nam bliskim, została spopularyzowana we Francji w XVII wieku. To wtedy w ścianie bocznej mebla umieszczono szereg szuflad. Z czasem, zmieniając swój kształt i modę zdobnictwa stała się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Jej hegemonię przerwał dopiero wiek XX, gdy w jego drugiej połowie wyparły komodę wielofunkcyjne zabudowy ścian, czyli meblościanki. Na szczęście i one przeminęły, a przynajmniej przestały być tak zwarte, pozwalając na powrót komody do sypialni, salonu, pokoju dziecka czy przedpokoju.
Drugie życie komody
Komoda drewniana jest stabilna, wytrzymała i pojemna. Komody klasyczne są smukłe, skonstruowane z drewna w jasnych odcieniach i zdobione eleganckimi uchwytami. Mogą przybierać różny kształt, jednak zwykle jest to prostokąt równoboczny, symetryczny i proporcjonalny. Ciekawe komody, takie, które szczególnie chciałoby się wyróżnić to modele w stylu francuskim czy vintage. W stylu francuskim komoda jest kształtna, o zaokrąglonych krawędziach i rogach z klasycznymi obiciami. Komponuje się z jasnymi ścianami i jasną tapicerką.
Komody w stylu vintage popularne są dzisiaj szczególnie wśród młodego pokolenia. To staromodny mebel o długiej historii z dodatkiem współczesnych elementów i kolorów. Eleganckie zdobienia nadają im niepowtarzalnego wyglądu. Taki mebel może stanowić centrum sypialni czy salonu i narzucić im pomysł na wnętrze.
Komody drewniane nowoczesne narzucają z kolei aranżację minimalistyczną, lubią otwartą przestrzeń i futurystyczne formy, doskonale komponują się z kolorystyką szarości i brązu. Razem kreują współczesną aranżację właściwą dla nowoczesnych osiedli młodych mieszkańców.
Komoda – funkcjonalność i ozdoba wnętrz
Komody, bez względu na swoją stylistykę, postrzegane są zawsze jaklo źródło minimalizmu oraz funkcjonalności. Ich zadaniem jest wykreowanie możliwie jak największej przestrzeni. Prostota i geometryczne kształty równoważą urozmaicone wnętrze lub tworzą spójną z nimi kompozycję. Komody wykonane z drewna nadają wnętrzu ekologiczny charakter i wspaniale komponują się z naturalnymi materiałami, drewnem podłóg czy surowością tkanin. Wydaje się, że jesteśmy świadkami ponownego otwarcia dla tego historycznego i funkcjonalnego mebla.