Głowica stanowi jeden z bardziej skomplikowanych elementów silnika samochodowego. Znajduje się ona w górnej części silnika i stanowi zamknięcie komory spalania. Do elementów budowy głowicy zaliczyć można liczne kanały chłodzące i olejowe oraz czujniki, np. wysokości temperatury płynu chłodniczego czy poziomu ciśnienia oleju.
Czym jest i do czego służy głowica?
Głowice są wykonywane z różnych materiałów, najczęściej możemy spotkać się z głowicami z aluminium bądź z żeliwa. Jak każda część samochodowa, również ten element może ulec awarii. Niezależnie od tworzywa, z którego głowica została wyprodukowana, najbardziej niekorzystny wpływ mają na nią nagłe zmiany temperatur. Długie przebywanie auta na mrozie czy przegrzanie się silnika może prowadzić do katastrofalnych dla głowicy skutków. Kłopoty z jej działaniem często powodowane są także przez uszkodzenia uszczelki znajdującej się pomiędzy głowicą a blokiem silnika. Odpowiednie uszczelnienie dostarcza komorze spalania prawidłowego ciśnienia, które ma bardzo istotne działanie dla pracy całego silnika. Brak prawidłowego poziomu uszczelnienia głowicy może doprowadzić do mieszania się płynu chłodniczego z olejem i prowadzić tym samym do spadku mocy pracy całego auta i uszkodzenia jego rozrządu. Uszczelka może zerwać się w wyniku zbyt dużego obciążenia bądź po prostu zestarzeć się i stopniowo tracić swoje właściwości.
Kiedy należy skorzystać z usługi regeneracji głowicy?
Do awarii głowicy może dojść po długim okresie stania auta na mrozie bądź gdy kierowca zbyt długo jeździ na niskich biegach. Także nieprawidłowy montaż instalacji LPG może powodować przegrzewanie się głowicy. O problemach z tą częścią samochodową może świadczyć szarpanie silnika na niskich obrotach czy odczuwalny spadek jego mocy. W przypadku zauważenia takich objawów należy niezwłocznie zajrzeć pod maskę. Jeżeli zauważysz charakterystyczną maź wokół wlewu oleju, prawdopodobnie uszczelka głowicy uległa awarii. Podobnie w przypadku nagłych ubytków płynu chłodniczego, dlatego tak ważna jest regularna kontrola jego poziomu.
Jak wygląda regeneracja głowicy?
Regeneracja głowic zaczyna się od jej umycia i sprawdzenia jej szczelności za pomocą specjalnego urządzenia przeznaczonego do wykonywania prób ciśnieniowych. Po dokładnym określeniu stanu głowicy następuje jej regeneracja. Jej głównym elementem jest szlifowanie powierzchni głowicy, która styka się z blokiem silnika. Za sprawą szlifowania zmniejsza się komora spalania, a tym samym dochodzi do zwiększenia ciśnienia sprężania. Naddatek materiału, który może być zeszlifowany z głowicy w zależności od jej modelu posiada określoną grubość. W zależności od rodzaju uszkodzenia głowicy regeneracji można dokonać 2, 3, a nawet 4 razy. Podczas regeneracji, jeśli zachodzi taka potrzeba, wymieniane są gniazda zaworowe.
Naprawa głowicy – Poznań
Jeżeli zauważyłeś spadek mocy swojego auta bądź samochód szarpie podczas jazdy na niskich biegach, nie zastanawiaj się i zaprowadź go do warsztatu zajmującego się profesjonalną regeneracją głowic w Poznaniu. Fachowcy dokładnie sprawdzą stan tego elementu i przeprowadza wszystkie niezbędne do jego prawidłowego działania prace. Odpowiednio zregenerowany element będzie posiadał takie właściwości, jakie wykazuje głowica fabrycznie nowa.