Segregacja odpadów w domu dla wielu osób nadal jest wyzwaniem, mimo że jej zasady znane są już od dłuższego czasu. W 2017 roku wprowadzony został Jednolity System Segregacji Odpadów, który wyraźnie wskazuje, co powinno trafić do konkretnego pojemnika. W takim razie jak prawidłowo segregować śmieci? O tym można przeczytać poniżej!
Segregacja śmieci, czyli jak robić to prawidłowo?
W Polsce z roku na rok wzrasta liczba produkowanych śmieci. Dlatego tak ważna jest świadoma segregacja. Na początku należy zaznaczyć, że od niedawna funkcjonuje podział na 5 frakcji, zamiast 4 jak było do tej pory. Odpady biodegradowalne zostały podzielone na bioodpady i odpady komunalne zmieszane. Różnica polega na tym, że bioodpady to tylko te śmieci, które ulegają samoistnej biodegradacji, należą do nich, chociażby resztki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie czy skorupki od jajek. Można również do takiego pojemnika wrzucać resztki pożywienia, ale wyłączając z nich mięso, kości i tłuszcze. Te bowiem powinny trafić do kontenera z odpadami mieszanymi. Jak należy segregować pozostałe śmieci? Na szczęście każdy pojemnik jest odpowiednio opisany i oznaczony innym kolorem. Poza tym na większość wiat śmietnikowych można znaleźć tabliczki z dokładną rozpiską, gdzie odpady powinny trafić. Podział wygląda następująco:
- Papier – niebieski,
- Szkło – zielony,
- Tworzywa sztuczne i metale – żółty,
- Bioodpady – brązowy,
- Odpady zmieszane – czarne.
Wbrew pozorom segregacja śmieci nie do końca jest tak oczywista. Istnieje mnóstwo wyjątków, które powinny trafić do innego pojemnika, niż początkowo mogłoby się wydawać.
Jak poprawnie segregować śmieci w domu?
Dużym wyzwaniem jest segregacja odpadów w domach, gdzie nie ma możliwości ustawienia własnych pojemników np. w ogrodzie. Zwłaszcza na małych powierzchniach to zadanie może być dość utrudnione. Choć obecnie można kupić mniejsze kosze na śmieci, przeznaczone do segregacji, to nie zawsze się one sprawdzają choćby w przypadku licznych rodzin, gdzie produkcja odpadów jest zwyczajnie większa. Alternatywą mogą okazać się worki na śmieci 80 l, które są bardzo pojemne i na pewno zajmują mniej miejsca. Należy jednak pamiętać, że do kontenerów przeznaczonych na szkło lub bioodpady nie mogą trafić worki, chyba że są to specjalne produkty do segregacji. O to kilka najważniejszych aspektów, które trzeba uwzględnić:
- Stłuczone szkło i naczynia żaroodporne to odpad zmieszany.
- Kartony od mleka i soków powinny trafić do żółtego pojemnika.
- Papiery naznaczone tłuszczem, farbą, czy innymi substancjami to również odpady zmieszane.
- Akumulatory, meble, opony, części samochodowe, odpady budowlane są traktowane jako niebezpieczne i koniecznie nie mogą trafić do żadnego pojemnika tylko do specjalnej zbiórki odpadów.
- Buty i ubrania, które nikomu się już nie przydadzą to odpady zmieszane.
- Zużyte pampersy i podpaski to także śmieci zmieszane.
- Puszki po farbie nie mogą być wrzucone do żółtego pojemnika.
- Przeterminowane leki należy zwrócić do apteki, a baterie do wyznaczonego punktu lub na zbiórkę surowców wtórnych.
- Styropian trzeba wrzucać do pojemnika z tworzywami sztucznymi i metalami.
Dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna?
Skoro już wiadomo, jak segregować śmieci, warto zadać sobie pytanie, jakie korzyści z tego płyną. Przede wszystkim niektóre z odpadów można wykorzystać ponownie. W procesie recyklingu zostają ponownie przetworzone i tak powstają np. zeszyty, papier toaletowy, butelki do napojów, długopisy, zabawki czy opakowania. Nie bez znaczenia jest też fakt, że prawidłowa segregacja odpadów pozwala ograniczyć ilość ich produkcji. Tym samym zmniejsza się emisja dwutlenku węgla, który zanieczyszcza i szkodliwie działa na planetę. Co więcej, zaostrzone zasady dotyczące selekcji śmieci uniemożliwiają wyrzucanie ich do lasu, morza czy innych miejsc do tego nieprzeznaczonych. Ostatecznie takie działanie doprowadzi do tego, że powietrze będzie bardziej czyste i zdrowe. To największa zaleta, jaką może dać poprawna segregacja śmieci.