By wspomóc rozwój roślin i uzyskać najlepsze efekty podczas ich uprawy, warto rozpocząć ich nawożenie. Jednym ze sposobów dostarczania im niezbędnych składników odżywczych jest stosowanie nawozów dolistnych. Metoda ta różni się nieco od klasycznej formy nawożenia, która polega na dostarczaniu potrzebnych substancji do gleby wraz z wodą. Jak stosować nawozy dolistne, by prawidłowo wspomagały rozwój roślin? W jakich sytuacjach najlepiej po nie sięgnąć, by dały jak najlepsze efekty? Kiedy nie powinno się stosować tego rodzaju produktów, ponieważ nie da to pożądanych efektów?
Nawozy dolistne – jak stosować je prawidłowo
Nawozy dolistne mają przekazać roślinom te składniki odżywcze, których nie są one w stanie pobrać za pomocą systemu korzeniowego bezpośrednio z ziemi. Zdarza się to na przykład w momencie, gdy gleba jest zbyt sucha lub panują zbyt niskie temperatury. Czasami też droga przez korzenie do reszty rośliny jest dla danego pierwiastka zbyt długa, co może wywołać niedobory. Nawożenie dolistne działa szybciej – dana substancja od razu przenika do miejsca docelowego, z pominięciem korzeni.
Jak więc stosować nawozy dolistne? Polega to na rozpuszczeniu odpowiednich preparatów w wodzie, a następnie opryskaniu roślin powstałym roztworem. Po takim oprysku nawożenie odbywa się bezpośrednio przez liście i części zielone rośliny – składniki trafiają bezpośrednio do komórek. Nawozy tego typu zazwyczaj są wieloskładnikowe, co oznacza, że będą skuteczne również w momencie, gdy nie można jednoznacznie stwierdzić, czego roślinie brakuje. Przed zastosowaniem tego typu dokarmiania, należy określić zapotrzebowanie konkretnych roślin na dane składniki odżywcze. Jak w przypadku wszystkich nawozów ważne jest także zachowanie proporcji podanych przez producenta. Warto pamiętać także o tym, że im starsza roślina, tym mniejszego stężenia nawozu będzie potrzebowała.
Kiedy stosować nawozy dolistne?
Na nawożenie dolistne najlepiej odpowiadają rośliny, które są jeszcze we wczesnej fazie wzrostu, ale z preparatów tego typu można korzystać na każdym etapie ich rozwoju – dzięki temu nawozy te cechują się wyjątkową uniwersalnością. Przy stosowaniu ich ważne jest też, jakie rośliny będą nimi dokarmiane.
Tego typu oprysków nie powinno się wykonywać, gdy roślina jest wystawiona na działanie słońca bez żadnej ochrony, ponieważ może to spowodować oparzenia liści, a sam nawóz szybko z nich odparuje, co zmniejszy jego przyswajanie. Przyswajalność składników zmniejsza też temperatura powyżej 20°C – niższe temperatury dają zdecydowanie lepsze efekty. Zwiększona wilgotność powietrza z kolei ułatwia wchłanianie oprysku.
Nawozy tego typu można stosować wiosną, w trakcie sezonu wegetacyjnego. Zaleca się przede wszystkim wieczorne opryski roślin, kiedy warunki pogodowe są najbardziej odpowiednie i można uzyskać najlepsze efekty. Wieczorem otwierają się aparaty szparkowe roślin, co wzmaga przyswajanie składników odżywczych z zastosowanego oprysku. Także wtedy – oraz nocą – powietrze ma największą wilgotność. Warto pamiętać o tym, by nie wykonywać oprysków przed lub w trakcie deszczu, ponieważ spłucze on substancję z powierzchni roślin. Nawozy w oprysku można stosować razem ze środkami ochrony roślin takimi jak na przykład fungicydy.
Czy warto stosować nawozy dolistne?
Nawożenie dolistne to metoda dostarczania składników odżywczych do roślin poprzez ich liście i zielone części z pominięciem systemu korzeniowego. Jest to wyjątkowo szybki sposób dokarmiania i cechuje się on wysoką przyswajalnością składników pokarmowych. Nawozy dolistne to produkty wieloskładnikowe, są więc uniwersalne w zastosowaniu. Stosować je można w każdej fazie wzrostu rośliny, a innymi ich zaletami jest łatwość ich aplikacji za pomocą oprysku czy możliwość stosowania wraz ze środkami ochrony roślin. Warto jednak pamiętać o określonych warunkach, w których tego typu nawozy najlepiej się wchałaniają. To szybki sposób na wzmocnienie uprawianych roślin w stosunkowo krótkim czasie i często rozwiązanie trudnych sytuacji, w których wymagają one szybkiej reakcji i pomocy.